ВІДДІЛ ОСВІТИ ВІННИЦЬКОЇ РДА
с. Хижинці
Меню сайту

Block title
Block content

Пошук

Вітаю Вас, Гість · RSS 26.11.2024, 23:37


 


 
 
 

 с. Хижинці

    
  

КраїнаУкраїна Україна
ОбластьВінницька
РайонВінницький
РадаПарпуровецька сільська рада
Код КОАТУУ520684909

Основні дані
Засноване1700
Населення1249
Площа1,893 км²
Густота населення659,8 осіб/км²
Поштовийі ндекс23209
Телефонний код

+3800432

Місцева влада
Адреса ради23208, Вінницька обл., Вінницький р–н, с.Парпурівці, вул.Шевченка,50а , тел. 58-11-31

Історія населеного пункту


Територія сучасного села Хижинець почала заселятися в добу палеоліту. Це період від одного мільйона років до десяти тому. На землях прилеглих до села у глиняних кар’єрах до цієї пори люди знаходять кістки давніх тварин. Про поселення в період неоліту і енеоліту в нашій місцевості свідчать знайдені камяні знаряддя праці – молоток.

В нашій місцевості в ранньо-словянський період кочували поселення трипільської і  черняхівської культури. Торкнувся нашого села і кривавий напад монголо-татар та інших ворогів нашого народу. Всі далекі відомості з історії нашого села ми черпаємо з усних легенд та археологічних досліджень.

 За легендами назва села  Хижинці походить від слова «хижа» - хатина, і відноситься до середини 17 століття. За переказами, запорізький козак  повертаючись з війни вирішив оселитись в нашій місцевості і побудував вперше тут хижу - хатину.

Історичні відомості про наше село знаходяться в державному архіві починаючи з 18 століття. Дуже змістовно вивчив історію нашої місцевості видатний історик і етнограф 19 століття Євгеній Сецинський. У своїх роботах він відмічав історичні особливості нашого села:
"Село Хижинці розташоване на рівній місцевості, річки в селі немає. До найближчого міста 8 верств. Грунти переважно глинисті, що не завжди сприяє гарному урожаю. Заняття селян землеробство і садоводство, остання є великою підмогою в матеріальному становищі, а також є багато теслярів, що вміють будувати будинки, в старовину «хижи». Займаються бджільництвом і ткацтвом."
В селі 1869 року на честь Різдва Пресвятої Богородиці збудована церква на камяній основі, куди ходять на службу і є прихожанами 653 чоловіки і 643 жінки . До  1890 року до церкви села Хижинці ходили жителі села Сокиринці, які не мали своєї власної церкви.

З 1888 року в селі Хижинці існує народне леністерське училище, крім того з 1897 року для дівчат відкрита школа грамоти. Цікавою є історія поселень, які зараз і в різні історичні часи входили до  однієї територіальної громади.
Село Парпурівці розкинулось на рівнині поблизу маленької річки Батіг. Грунти суглинисті, сприятливі для садівництва, що є головним заняттям селян. Є легенда,  що дуже давно в часи козацтва, орієнтовно середина 16 століття в лісі на поляні поселився козак Борис Порпура та його прізвище взяло село.

В одній територіальній громаді знаходяться села Майдан  - Чапельський та Соловіївка. Назва «майдан» відноситься ще до кінця 16 століття, коли на нашу землю неодноразово набігали турецькі завойовники, які і назвали вільну площу в лісі турецьким словом «майдан», яка розмістилась біля річки Чапля.
В 1751 році в селі Парпурівцях побудували деревяну церкву на честь Покрови Пресвятої Богородиці, а в 1894 році в селі Соловіївка збудована деревяна однокупольна церква – Свята Михайлівська. До церкви в Парпурівцях ходять 230 чоловіків і 250 жінок, в Соловіївці 120 чоловіків і 121 жінка, в Майдані 45 чоловіків і 39 жінок.
В 1892 році в селі Парпурівці відкрито школу грамоти.
 
З 1885 року починається збір коштів населення села Хижинці та навколишніх сіл для побудови в селі народного училища. Будівництвом школи займався відставний офіцер, житель міста Немирова – Мовій Клейнер . З 1888 року тут вчителювали Фавст Шведовський та Антон Гальченко, пізніше – Ніл Чепуровський. В 1895 році старшиною в селі був Ільченко Демян Якович.

19 липня  1941 року фашистські парашутисти десантувались біля церкви. Розпочалась окупація. 155 односельчан не повернулося з полів війни.




ЦНІЗЗОВР; 2024