ВІДДІЛ ОСВІТИ ВІННИЦЬКОЇ РДА
с. Гавришівка
Меню сайту

Block title
Block content

Пошук

Вітаю Вас, Гість · RSS 28.03.2024, 23:29


 


 
 
 

 с. Гавришівка

    
  
      Село Гавришівка, центр сільської Ради, розташована за 8 км від Вінниці. Населення 1576 чоловік (на 01.03.2005 р.) 678 дворів.  Сільській раді підпорядкований населений пункт Телепеньки. Площа села 417 га, а  з прилеглими землями 1729 га. Частина земель села  (440 га) відійшла під аеродром «Гавришівка», що знаходиться за 0,5 км від села.
       Назва с. Гавришівка,  за легендами, походить від першого поселенця на одному з пагорбів, козака Гавриша. Час заснування Гавришівки і Телепеньок невідомий. Відомо лише, що церкву в Телепеньках будували козаки І. Богуна в 1650 – 1653 рр. Церква була без фундаменту, з часом стовпи погнили, вона розвалилась. В 1789 році коштами прихожан була побудована нова. Зруйнована в 1936 році. В післявоєнні роки садибу, де була церква, обкопували ровом і знайшли дві череп’яні люльки, які ми бачимо на картині «Козак Мамай». Очевидно, їх загубили козаки-будівничі першої церкви. За архівними документами 16 ст. Гавришівка була відома як Гавришівській степ, який був у громадському користуванні міщан міста Вінниці. Поміщика в селі не було.
       Щодо назви села Телепеньки, то легенда розповідає таке. Ще задовго до Б. Хмельницького територія села належала польському панові. Тут був дрімучий дубовий ліс. В пана був вірний економ. За віддану службу пан дав йому 50 десятин лісу і дозволив збудувати палац.. З часом економ сам став великим паном і перестав слухатись свого пана. Той розгнівався і звелів зруйнувати палац економа, а ліс вирубати. Коли пан послав довіреного перевірити виконання волі, той, повернувшись до пана, доповів: « Нєма лясу, тольо пеньки» (польськ.) «нема лісу, тільки пеньки». Так виникла назва села Телепеньки.
       Після скасування кріпосного права в Російській імперії були створені волосні правління. Завдяки своєму географічному положенню Гавришівка стала центром волості, якому підпорядковувалось 24 села. Будинок, в якому знаходився волосний центр зберігся до нашого часу. Не зважаючи на свій понад 130-літній вік, будівля ще досить міцна. При Волості був банк , тюрма (холодна), куди кидали винних в дрібних злочинах. Перед будинком волості  стояв на високому постаменті пам’ятник (погруддя) «Царю освободітєлю» Олександру ІІ. Місцеві жителі називали його «бабою» , ототожнюючи, очевидно з «бабами», які зустрічалися ще зі скіфських часів. Над входом в зал волості був герб – мідний двоголовий орел – 30 см. Волосні правління , як органи влади, проіснували до 1923 року.
       З Першої світової війни в село не повернулось 118 чоловік. В дворі церкви зберігся постамент хреста на вшанування пам’яті загиблих. Хрест був знищений в 1936 році. Церква в селі Гавришівка була побудована в 1878 році. Дерев’яна будівля збереглася до нашого часу. Церковна громада належить до ІПЦ ІКП. В с. Телепеньки в 1914 році був побудований католицький костел. В 30-х рр.. він був закритий, приміщення з чудовою акустикою передано під клуб. В 1938 році з костелу вивезли орган. В першій половині 60-х рр.. клуб отримав інше приміщення, а в костелі встановили млин. Відновлено богослужіння Римо-Католицької парафії костелу в жовтні 1991 року.


ЦНІЗЗОВР; 2024