ВІДДІЛ ОСВІТИ ВІННИЦЬКОЇ РДА
Стрижавка
Меню сайту

Block title
Block content

Пошук

Вітаю Вас, Гість · RSS 21.12.2024, 19:32











 
 
 

 с.м.т. Стрижавка

    
  
  

  
Стрижавка - адміністративно-територіальна одиниця, яка входить до Вінницького району. Селище розташоване на мальовничому Подільському плато, на північний схід Вінницької області.

Через Стрижавку протікає річка Південний Буг, розділяючи її навпіл. Селище складається з п'яти частин - центру і прилеглих до нього Садибів, Грабів, Слободи Стрижавської, сіл Славного та Коло-Михайлівки.
  
Стрижавка знаходиться неподалік Вінниці, тому має приміське розташування і зазнає великого впливу в розвитку бізнесового середовища. Селище лежить на трасі Вінниця-Київ, яка згодом має стати міжнародним транс-європейським коридором №5.

Чисте повітря, безмежні поля, соснові, мішані ліси та діброви, заплави Південного Бугу, ставки та озера створюють неповторну, мальовничу картину Поділля.

За архівними даними та легендами, поселення засноване 6-7 липня 1201 року від Різдва Христового на Івана Купайла. З початку XVIIст. Стрижавка мала свій герб, який є і сьогодні символом селища: срібний хрест - символ християнства; синій щит символізує захист, фортецю; серпанковий молодий місяць нагадує першу літеру "С" у слові Стрижавка; сонце з кругом малиновим, як козацький стяг, та 12 золотистими променями,що символізують 12 апостолів.

У Стрижавці є дві православні церкви, третя - Успіння Пресвятої Богородиці, яка слугувала в давні часи і як фортеця,сьогодні піднімається з руїн.

З 1669 року і до цього часу зберігся католицький костел. Аз 1667 по 1917 pp. у Стрижавці проживала династія Грохольських від Міхала та його дружини Анни Радзимінської до Тадеуша Грохольського, який емігрував до Польщі наприкінці жовтня 1917 року.
У Вінницькому художньому музеї збереглися картини з родинної галереї Грохольських.

Неподалік селища в лісі під час війни Гітлер облаштував тут свою ставку "Вервольф". її будівничими були військовополонені, і майже всіх, а це 14 тисяч українців, поляків, чехів та норвежців, фашисти знищили. Тому у Стрижавці є Меморіал пам'яті жертвам фашизму.
Туристів приваблюють не лише історичні місця селища, а й лісомисливський заповідник, готельно-ресторанний комплекс "Дубовий гай", в якому гостювати та відпочивати завжди престижно. Дістатись сюди можна не лише власним автомобілем, автобусом чи маршрутним таксі, а й теплоходами «Ляля Ратушна» чи «Микола Пирогов», які у вихідні курсують між Сабаровим, Вінницею, Стрижавкою і «Дубовим гаєм», де спеціально для них обладнано модерну пристань. А ще у Стрижавці можна порибалити, викупатись у чистих водах Південного Бугу, пройтися лісовими стежками і вдихнути на повні груди чисте подільське повітря.

На території Стрижавської селищної ради проживає 9440 людей: 75% - українці, 20% - білоруси та росіяни, 5% - поляки,євреї та молдовани.
У Стрижавці дві загальноосвітні школи, два дитячих садочки, дві бібліотеки, музична та спортивна школи, лікарня, будинок відпочинку "Кемпінг". Економічну стабільність створюють потужні, екологічно чисті підприємства - гранітний кар'єр, асфальтні заводи, фірма "Віалан",яка спеціалізується на випуску мінеральної води та газованих прохолодних напоїв, автобаза "Турист", агрофірма "Батьківщина", мале приватне підприємство виробнича фірма "Панда", спільне українсько-австрійське підприємство "Поділля-ОБСТ".

Розвинена і функціонує велика мережа торговельних закладів та побутового обслуговування. Окрасою сели¬ща незабаром стане торговельний комплекс "Київська Русь", молодіжний центр, банно-пральний комбінат.

Стрижавка - це історія, в якій навічно переплелися долі українців та поляків, росіян та білорусів, євреїв та молдован.
Стрижавка завжди рада гостям.

Виконком селищної ради, вул. 40-річчя Перемоги, 7, смт Стрижавка,
Вінницького р-ну, Вінницької обл телефони: (0432) 385-232,(0432) 385-762.


ЦНІЗЗОВР; 2024